Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida wraz z Lubuskim Towarzystwem Naukowym zapraszają na
Rozmowę z bohaterem książki i jej autorką poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak.
Profesor Andrzej Sakson jest pracownikiem Instytutu Zachodniego i Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizuje się w problematyce mniejszości narodowych i etnicznych, przemian społecznych w Niemczech i na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz stosunków polsko-niemieckich, jest autorem licznych publikacji (bibliografia jego prac liczy 600 pozycji!) poświęconych tym zagadnieniom.
Lubuskie Towarzystwo Naukowe ma zaszczyt i przyjemność ściśle współpracować z Prof. Saksonem, który był gościem konferencji "Region w dialogu", organizowanej przez nas w maju 2023 roku i uczestnikiem debaty "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych", współorganizowanej z Instytutem Zachodnim i konsorcjum Sieć Ziem Północnych i Zachodnich w listopadzie 2023 roku.
Doktor Martyna Siudak, dr nauk społecznych (nauki o komunikacji społecznej i mediach), pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest także dziennikarką Gazety Wyborczej (oddział Olsztyn) oraz laureatką wielu konkursów dziennikarskich.
"Andrzej Sakson. Mazur z wyboru". Tę opowieść o dochodzeniu Andrzeja Saksona do mazurskości napisałam, opierając się na głosach moich bohaterów: przede wszystkim samego Profesora, ale i osób, z którymi jego ścieżka życiowa – prywatna czy zawodowa – się zetknęła. Oczywiście mam świadomość, że takich osób można byłoby znaleźć więcej, ale postanowiłam zawęzić wybór głównie do postaci związanych w jakimś kontekście z Warmią i Mazurami. Miałam też nadzieję, że odnosząc się do naukowych analiz Profesora, wspominając o różnych projektach i zainteresowaniach badawczych, czytelnikowi, który nie zna do końca warmińsko-mazurskich wątków, nakreślę skomplikowane losy tej ziemi, o których jako dziennikarka miałam też okazję pisać na łamach lokalnych i ogólnopolskich mediów. To nie jest klasyczny wywiad-rzeka. Uznałam, że prócz rozmów chcę w materiale wykorzystać inne źródła: wspomnienia, artykuły publicystyczne, opracowania naukowe, ale i np. dzienniki czy teksty Profesora. Wydaje mi się, że taki zabieg wpływa na wiarygodność opisywanych wydarzeń, ale i atrakcyjność przekazu. W moim odczuciu powstało coś na kształt reportażu bibliograficznego. Martyna Siudak (fragment Wstępu z książki "Andrzej Sakson. Mazur z Wyboru") (źródło: Aktualności WiMBP)