W dniu 18 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00 na Uniwersytecie Zielonogórskim, w budynku A-2 (WIEA), ul. Szafrana 2, sala 315, odbył się otwarty inauguracyjny wykład prof. Andrzeja Maciejewskiego w ramach cyklu Spotkania z Nauką.
ur. 1954 roku. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK w Toruniu w 1979 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Astronomii UMK. Stopień doktora (w 1986 r.) i doktora habilitowanego (w 1996 r.) uzyskał również na UMK. Od 2001roku pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim. Aktualnie jest dyrektorem Instytutu Astronomii UZ. Jest autorem ponad 100 prac naukowych poświęconym badaniom problemów astrodynamiki, mechaniki nieba i fizyki matematycznej oraz optyki kwantowej. Wielokrotnie był zapraszany do różnych ośrodków naukowych we Francji, Japonii i Hiszpanii.
Współczesna nauka dostarcza nieoczekiwanych odkryć. O niektórych można przeczytać w doniesieniach prasowych. Inne, mniej spektakularne, nie są szerzej znane. Całkiem niedawno odkryto planety wokół innych gwiazd, a kosmologowie stwierdzili, że w istocie nie wiemy z jakiej materii zbudowany jest Wszechświat. Zarówno w badaniach układów planetarnych, jak i badaniach rozkładu materii w całym Wszechświecie, wykorzystuje się zagadnienie N ciał. Liczba N zmienia się od dwóch do kilku milionów. Te spektakularne zastosowania zagadnienia N ciał, pozwalające badać na przykład zderzenia galaktyk, przyćmiły nieco inne, zupełnie nieoczekiwane odkrycia. Te i inne interesujące zagadnienia będą przedmiotem wykładu. Opowiem o nich w trakcie mojego wykładu.