ltn_logo_pion.jpg

Aktualności

Zaproszenie do udziału w konferencji "Ziemia Lubuska jako przedmiot badań"

29.11.2022

konferecja_ltn_2023__baner.jpg

Lubuskie Towarzystwo Naukowe wraz Instytutem Filologii Polskiej i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają do udziału w pierwszej konferencji z cyklu

Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską

organizowanej pod hasłem


ZIEMIA LUBUSKA JAKO PRZEDMIOT BADAŃ
REKONESANS I ZARYS NOWYCH PERSPEKTYW BADAWCZYCH


Konferencja odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 24-25 maja 2023

   

Cel konferencji

Badania nad Ziemią Lubuską mają już długą tradycję. Zapoczątkowane po roku 1945, zaczęły się intensywnie rozwijać wraz z rozwojem lokalnego akademickiego środowiska, a ich patronem stało się Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Dziś, po latach działalności, która zaowocowała licznymi pracami na temat regionu, chcemy zapytać o stan badań nad Ziemią Lubuską i o otwierające się tu perspektywy.

Celem konferencji jest całościowy ogląd dotychczasowych dokonań w tym zakresie oraz wyznaczenie nowych kierunków badawczych. Temu zadaniu podporządkowane są następujące cele szczegółowe: ocena dorobku badań regionalistycznych, prowadzonych w obrębie poszczególnych dyscyplin; wyodrębnienie nowych pól i problemów badawczych; skonfrontowanie różnych ujęć i optyk regionalistycznych oraz towarzyszących im metod i języków; zainicjowanie interdyscyplinarnego dialogu; kontynuacja regionalnych badań transgranicznych.

Natomiast celem, który zamierzamy osiągnąć w dalszej perspektywie, jest podjęcie nowatorskich zintegrowanych badań nad Ziemią Lubuską, które będą realizowane w ramach cyklicznych konferencji pod hasłem „Region w dialogu”.
Mamy nadzieję, że planowane spotkanie otworzy nowy etap w lubuskich badaniach regionalistycznych i przyczyni się do integracji środowiska naukowców zajmujących się Ziemią Lubuską.

   

Zaproszenie do udziału

Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych ośrodków i różnych dyscyplin badawczych. Chcemy im zadać następujące pytania:

  • jakiego typu badania regionalistyczne prowadzono dotąd w obrębie poszczególnych dyscyplin? jak rozwijały się te badania i w jaki sposób ewoluowały? jak wpływały na nie uwarunkowania kulturowe, polityczne, historyczne, inne?
  • które zagadnienia związane z Ziemią Lubuską wysuwały się w dotychczasowych pracach na plan pierwszy? co było mniej ważne, co pozostawiono/zaniedbano?
  • jakie osiągnięcia w tym zakresie są najbardziej cenne? które z nich miały charakter przełomowy? które otworzyły nowe możliwości poznawcze, zapoczątkowały nowe myślenie na temat regionu?
  • jakie problemy i tematy wymagają dziś badawczej refleksji? w jakim kierunku można rozwijać regionalne badania transgraniczne? jakie nowe ścieżki badawcze zarysowują się w obrębie poszczególnych dyscyplin i jakie otwierają się przed nimi perspektywy?
  • czy i w jakim stopniu można uzgodnić te perspektywy, by zaproponować zintegrowane badania regionalistyczne nad Ziemią Lubuską?

  

Kalendarium

  • Termin konferencji: 24-25 maja 2023
  • Termin przesłania karty uczestnictwa i streszczeń referatów: 15 stycznia 2023
  • Termin wniesienia wpisowego: 30 kwietnia 2023
  • Termin złożenia tekstu do publikacji: 30 września 2023

  

Zgłoszenie uczestnictwa 

dr inż. Edyta Mianowska
Wydział Nauk Społecznych
Sekretariat Dziekana
al. Wojska Polskiego 69 p. 126
65-762 Zielona Góra
z dopiskiem „Konferencja – Ziemia Lubuska”

 

Wpisowe na konferencję

Wpisowe na publikację pokonferencyjną w wysokości 300 zł prosimy wpłacić do 30.04.2023 na konto bankowe Lubuskiego Towarzystwa Naukowego:

Bank Zachodni WBK SA 1 Oddz. w Zielonej Górze
56 1090 1535 0000 0000 5301 9124

W tytule przelewu prosimy wpisać: Konferencja Ziemia Lubuska oraz imię i nazwisko uczestnika

   

Strona wydarzenia 

 

Pliki do pobrania
Zaproszenie 460.98KB [ .pdf ]
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18