ltn_logo_pion.jpg

O konferencji

ltn_konferencja2023.png

      

Pierwsza konferencja z cyklu Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską pt.:

ZIEMIA LUBUSKA JAKO PRZEDMIOT BADAŃ
REKONESANS I ZARYS NOWYCH PERSPEKTYW BADAWCZYCH

   

Cel konferencji

Badania nad Ziemią Lubuską mają już długą tradycję. Zapoczątkowane po roku 1945, zaczęły się intensywnie rozwijać wraz z rozwojem lokalnego akademickiego środowiska, a ich patronem stało się Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Dziś, po latach działalności, która zaowocowała licznymi pracami na temat regionu, chcemy zapytać o stan badań nad Ziemią Lubuską i o otwierające się tu perspektywy.

Celem konferencji jest całościowy ogląd dotychczasowych dokonań w tym zakresie oraz wyznaczenie nowych kierunków badawczych. Temu zadaniu podporządkowane są następujące cele szczegółowe: ocena dorobku badań regionalistycznych, prowadzonych w obrębie poszczególnych dyscyplin; wyodrębnienie nowych pól i problemów badawczych; skonfrontowanie różnych ujęć i optyk regionalistycznych oraz towarzyszących im metod i języków; zainicjowanie interdyscyplinarnego dialogu; kontynuacja regionalnych badań transgranicznych.

Natomiast celem, który zamierzamy osiągnąć w dalszej perspektywie, jest podjęcie nowatorskich zintegrowanych badań nad Ziemią Lubuską, które będą realizowane w ramach cyklicznych konferencji pod hasłem „Region w dialogu”.
Mamy nadzieję, że planowane spotkanie otworzy nowy etap w lubuskich badaniach regionalistycznych i przyczyni się do integracji środowiska naukowców zajmujących się Ziemią Lubuską.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18